Numberone Grup’un Telif Borcu!


Numberone Grup’un Telif Borcu!

-Radyo Faresi Özel Haber-

Bilindiği üzere Radyo ve Televizyonlar yayınladıkları şarkıların hak sahiplerini temsil eden bir takım telif şirketlerine yıllık telif ücreti öderler.Bunların başında Müyap,Mesam,Msg gibi hak sahiplerini temsil eden kuruluşlar yer alıyor.

5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu gereğince telif ücreti ödemeden söz konusu eserleri yayınlayan kuruluşlar ciddi miktarda para cezası ve hapis cezası gibi cezai müeyyideler ile cezalandırılıyor.

Ali Karacan’ın sahip olduğu Numberone fm/tv, Numberonetürk fm/tv gibi radyo ve televizyon kuruluşlarının yıllarca telif borcunu ödemediği ve bu konudaki açılan davaların devam ettiği biliniyor.

Geçmişe dönük bakıldığında Ali Karacan’ın yalnızca telif borçlarının bu güne kadar milyonlarca lira olduğu iddia ediliyor.

Peki bu durum karşısında acaba telif şirketleri neden eserlerin yayınlanmasını engellemiyor veya cezai müeyyidelerin uygulanması konusunda bir yaptırımda bulunmuyor?

Hatta müzik firmaları neden hala telif ücreti ödemeyen bu kuruma çıkardıkları albümlerin promosyonlarını yolluyor ve neden hala söz konusu sanatçılar bu gurubun radyo ve tv kanalına konuk olarak katılıyor?

Anadolu’da yada istanbul’da yerel yayın yapan bir radyo böyle bir durumla karşılaşsa acaba aynı tolerans gösterilirmiydi?

Rtük bu durumu nasıl değerlendiriyor? Ayrıca Radyo Televizyon Üst Kurulu Numberone grubu’nun reklam beyannamelerine  dikkat ediyor mu?

Tüm bu sorular gerçekten şuanda radyo dünyasında merak konusu.Telif borcunu ödeyen reklam beyannamesini eksiksiz yatıran radyolara aslında bir tür haksızlık yapılmış olmuyor mu?

Gerek Rtük gerekse başta Müyap olmak üzere telif şirketlerinden ve  Numberone Grup’tan gelecek açıklamaları bekliyor ve cevapları yine burada yayınlamayı ve kamuoyunda merak edilen soruları aydınlatmayı görev biliyoruz.

info@radyofaresi.com

 
Bir cevap yazın