RTÜK’ten Radyo ve Televizyonlara “İlaç Reklamı” Uyarısı


RTÜK’ten Radyo ve Televizyonlara “İlaç Reklamı” Uyarısı

RTÜK, radyo ve televizyonlarda, ilaç reklamlarına kısaltmalar getirdi.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), radyo ve televizyonlarda, ilaç olmamakla beraber hastalıkları teşhis ve tedavi ettiği yönünde herhangi bir ürünün reklamının yapılmasının suç oluşturduğunu ve bu reklamlarının yapıldığının tespit edilmesi halinde, sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunulacağını belirtilerek, sorumlulara bir yıldan beş yıla kadar hapis cezası verilmesinin hükme bağlandığını bildirdi.

RTÜK’ten yapılan açıklamada, Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun, Resmi Gazete yayımlanarak yürürlüğe girdiği anımsatılarak, anılan kanunun 32. Maddesiyle, 1262 Sayılı Kanunun 19. Maddesinde değişiklik yapıldığı belirtildi.
Yapılan değişikliğin ardından yeniden yayımlanan madde ise şöyle:

“Ruhsatsız olarak müstahzar imal edenler veya bu şekilde imal edilen müstahzarları bilerek satan, satışa arz eden veya sattıranlar, bir yıldan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.
Bu müstahzarların kendilerine atfedilen tedavi vasıflarını haiz olmadığı veya bu vasıfları azaltacak veya kaybedecek şekilde veya saf olmayan maddelerden imal edildiği anlaşıldığı takdirde ceza üçte bir oranında artırılır.
Müstahzar olmamakla beraber hastalıkları teşhis ve tedavi ettiği beyanı ile herhangi bir ürünün satışını, pazarlamasını veya reklamını yapanlar bir yıldan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Ayrıca bunların tanıtım veya satışlarının internet veya başkaca herhangi bir elektronik ortam üzerinden yapılması hâlinde 18’inci maddenin üçüncü fıkrası uygulanır.”

RTÜK açıklamasında ayrıca, söz konusu değişiklikle, ilaç olmayan ürünlerin hastalıkları teşhis ve tedavi ettiği yönünde reklamını yapanlar hakkında bir yıldan beş yıla kadar hapis cezası verilmesinin hükme bağlandığına dikkat çekildi. Açıklamada, “Herhangi bir mağduriyete sebep olunmaması bakımından medya hizmet sağlayıcı kuruluşların dikkatine önemle sunulur” ifadelerine de yer verildi.
info@radyofaresi.com
Bir cevap yazın