RTÜK’ten Sayısal Ve Karasal Radyo Yayıncılığı Teknolojisi Açıklaması!


RTÜK’ten Sayısal Ve Karasal Radyo Yayıncılığı Teknolojisi Açıklaması!

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), FM radyo yayıncılığının mevcut ve gelecekte kullanımı ile sayısal karasal radyo yayıncılığı hususlarında çalışmasını tamamlamak üzere olduğu,sayısal karasal radyo yayıncılığı konusuyla ilgili henüz herhangi bir teknoloji benimsenmediği belirtildi.

RTÜK’ten yapılan duyuruda, “Ülkemizdeki FM radyo yayıncılığının mevcut durumunun incelenmesi ve FM radyo yayıncılığının dünyadaki mevcut kullanımı ile gelecekteki kullanımına ilişkin ülke kararlarının incelenmesi, sayısal karasal radyo yayıncılığında dünyada kullanılan yayın teknolojilerinin incelenmesi, ülkemizde sayısal radyo yayıncılığında tercih edilecek teknolojinin belirlenmesi ve sayısal radyo yayıncılığına geçişte izlenecek yolun belirlenmesi hususlarında bir komisyon kurulmuş ve söz konusu komisyon FM radyo yayıncılığının mevcut ve gelecekte kullanımı ile sayısal karasal radyo yayıncılığı hususlarında çalışmasını tamamlamak üzeredir.” denildi.

Bu nedenle, sayısal karasal radyo yayıncılığı konusuyla ilgili henüz Üst Kurul tarafından herhangi bir teknoloji benimsenmediği belirtilen açıklamada, “Ayrıca ülkemizde sayısal karasal radyo yayıncılığının başlatılması tarihi ve analog FM radyo yayınlarının kapatılması tarihi de belirlenmemiştir. Bu konu ve dünyadaki en yaygın sayısal karasal radyo teknolojileri olan DAB+, DRM+ ve HD Radio vs. hakkındaki komisyon raporunun Üst Kurul’da değerlendirilmesinden sonra Üst Kurul kararı kamuoyu ile paylaşılacaktır. Bununla birlikte, vatandaşların araba radyolarını şu an için değiştirmelerine gerek yoktur.” ifadeleri yer aldı.