Radyo – Tv Yetkililerine Mal Beyanı Mecburiyeti


Radyo – Tv Yetkililerine Mal Beyanı Mecburiyeti

Davutoğlu şeffaflık paketini açıkladı

Başbakan Ahmet Davutoğlu, kamuda şeffaflık paketini açıkladı. Mal bildirimi ve imarla ilgili önemli değişiklikler var. İhbar eden kamu görevlilerine ise ödül geliyor.

 

-Meclis’te grubu bulunan siyasi partilerin grup başkanvekilleri, genel merkez yöneticileri, il başkanları ve ilçe başkanları ile ulusal, bölgesel veya yerel nitelikte yayın yapan radyo ve televizyon kuruluşlarının yetkilileri için de mal bildirimi zorunluluğu getirilecek.
-Yüksek mahkeme başkan ve üyeleri ile daire başkanları mal bildiriminde bulunacak.”

MAL BİLDİRİM SÜRESİ 2 YILA İNİYOR

-Mal bildirimlerinin yenilenme süresi 5 yıldan 2 yıla inecek, ara bildirimler kaldırılacak.

AliEyuboglu

Milliyet Gazetesi yazarı Ali Eyüboğlu bu konuyu köşesine taşıdı,işte yazarın kaygıları:

“Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun açıkladığı Kamuda Şeffaflık Paketi’ne ulusal
radyo ve televizyon yetkilileri de dahil edildi.
İlk bakışta bu, radyo ve televizyonların kötü niyetli bazı yöneticilerinin makamlarını şahsi çıkar için kullanmalarını engelleyecek gibi görülebilir. İki yılda
bir mal beyanında bulunma zorunluluğu, bazı TV yöneticileriyle bazı yapımcılar arasındaki “Çıkar ilişkisi”ni engeller mi?
Kamuda Şeffaflık Paketi, halen tıkır tıkır dönen bir çarkı çomak sokup durdurabilir mi? Meseleye bir de bu açıdan bakmak gerekmez mi?
Varsayalım ki Ahmet Bey ve Ayşe Hanım farklı TV kanalının iki tepe yöneticisi.
Ahmet Bey’le Ayşe Hanım’ın çalıştıkları kurumlardan kazandıkları paralarla iki yılda bir beyan ettikleri mal varlıkları uyumlu.
Buna rağmen Ahmet Bey, sürekli dizi çektirdiği bir yapımcıdan Cannes’da veya Miami’de yazlık daire avantası alsa ve tapu işlemlerini kendi adına değil de birinci derece bir yakını üstüne yaptırsa ‘Kamuda Şeffaflık Paketi’ bunu
çıkarabilir mi açığa?
Bu paket, Ayşe Hanım’ın Amerika’da okuyan çocuğuna bir yapımcının “full paket eğitim bursu” vermesini engeller mi?
Bence hayır…
Demem o ki yöneticilik yapanların makamlarını kişisel amaçlı kullanmalarını engellemek için bir yasa çıkarıyorsanız, sadece “ana arter”e bariyer koymanız yetmez, “yan yollar”ı da kapatmazsanız, beyhudedir çabanız!”
Bir cevap yazın