Radyo Ratingleri Şubat 2015!


Radyo Ratingleri Şubat 2015!

Uryad – Nielsen Şubat ayı radyo araştırması açıklandı buna göre hazırlanan liste aşağıda yer almaktadır.

Araştırmayı bugüne kadar gizli alan ve bir zamanlar ilk 5’te yer alan Alem Fm bu ay radyo ölçümlemesine  15.Sıradan giriş yaparak çok büyük hayal kırıklığı yaşattı.

İstanbul Fm geçtiğimiz ay araştırmaya dahil olmasına rağmen yükselişe geçerek 17. sıranın sahibi oldu.

Türkiye’nin en başarılı iş kadınlarından Arzuhan Doğan Yalçındağ’ın yönetim kurulu başkanı olduğu Doğan Grubu Radyoları’ndan Radyo D ise şaşırtmaya ve kan kaybetmeye devam ediyor.Radyo D 19. sıraya gerileyerek tarihi düşüşünü gerçekleştirmiş oldu.

Metro Fm tarihi yükselişini bu dönem de devam ettirirken, denek sayısını arttırdı ve yine Kral Fm ile TRT Fm’in ardından 3. lük koltuğunu kimselere kaptırmadı.

Best Fm 8. Sırada yer alarak hem denek sayısını hemde sıralamasını arttırdı, aynı şekilde 40.Sıradan 33.cü Sıraya çıkan Baba Radyo’da yükselişe geçti, Baba Radyo’da ki değişiklik işe yaramış gözüküyor.

Sevin Ergun Hanım’ın sahibi olduğu Show Radyo, istikrarlı şekilde ilerliyor.Bu ay denek sayısını arttırsada sıralaması değişmedi. 7.Sırada yer almaya devam etti.Satış Ofisine bağlı diğer radyo Radyo Viva’da işler iyi gitmiyor.Radyo 21.sıradaki yerini korudu ama denek sayısını hafif şekilde arttırdı, pek değişen bir şey olmadı.

Ali Karacan Bey’in sahibi olduğu Nr1 Fm 30 bin kişilik denek artışı ile bir sıra yükselerek 12.lik koltuğuna yerleşirken,kardeş radyosu Nr1 Türk Fm ise 7 bin denek artışı ile yine aynı sırada 24.lükte kaldı.

Kral Fm denek kaybetse de liderliği bırakmazken geçen araştırmada sürpriz yaparak 8. Sıradan karşımıza çıkan Kral Pop Radyo ise beklendiği gibi denek ve sıralama kaybederek bu ay 10. Sırada yer aldı.

Radyo Seymen bir iniyor bir çıkıyor.Söz konusu bu radyo bazılarına göre Kral Fm’den daha çok dinleniyor iddiası var iken, biz araştırma sonucuna baktığımızda bu ay ne olduysa 6. sıraya düştüğünü görüyoruz.

Kanaltürk Radyo, Akın İpek Bey’in göz bebeği ve arkasında grup sinerjisi olmasına rağmen gittikçe dibe vuruyor.Öyleki sadece İstanbul’da yerel yayın yapan Baba Radyo bile bu ay Kanaltürk Radyoyu geride bıraktı.34. sıradaki yerini korumasına rağmen hatırı sayılır denek kaybı yaşadı.Kısaca olmadı bu radyo.

Satışını yaptığı radyoların yönetimini almaya karar veren reklamcı  Cüneyt Aysel, İstanbul Kent Fm ve Kardeniz Fm’de bu ay hüsran yaşamaya, denek ve sıralama kaybetmeye devam ediyor.Maalesef bu radyolar dip yapmaya az kaldı.Karadeniz Fm 22.Sıradan 28.Sıraya, İstanbul Kent Fm ise 33.ten 37.Sıraya gerilediler.Cüneyt Aysel’in yönetmediği ancak, satışını yaptığı: Radyo 24 Spor ve Radyo Seymen ise yine denek kaybeden radyolar arasında yer aldı.

Spor Radyolarında bu ay liderlik koltuğuna Lig Radyo otururken, onu Radyo Spor takip etti.Radyo 24 Spor ise bu kategoride son sırada yer aldı.

Haber radyoları denek arttırmaya devam ederken bu kategoride NTV Radyo denek sayısını arttırdı, ancak sıralaması 17’den 20’ye düştü.Fakat yine rakiplerinin üstünde yer alarak liderliğini devam ettirdi.

TRT Fm 2.liğini korurken, bir diğer TRT Radyosu Radyo 1 ise yakında ilk 10’da yer alırsa şaşırmayın. Radyo 1’in istikrarlı yükselişi devam ederken, Şubat 2015 sonuçlarında 13.Sıraya çıktığını görüyoruz.

Power Group bu ayda sadece Fenomen ile temsil edildi.Fenomen ise denek sayısını arttırmasına rağmen 11.Sırada yerini korudu.Liste’de 2. Sıradayken araştırmadan ayrılan Powertürk ile 10.Sıradayken ayrılan Power Fm’in bir an önce sahalara dönmesi şart oldu.Yapılan bu araştırma en güçlü 2 radyonun yokluğunu arıyor, o yüzden Cem Hakko Bey’in bu iki radyosunu hatta Power Love’ıda önümüzdeki ay araştırmaya dahil etmesi bekleniyor.

Uryad radyo araştırması eldeki tek kaynak, tek veri.Dolayısıyla araştırmada olmayan radyoların da bir an önce bu yarışa dahil olmaları şarttır.2015 Yatırım planında elektronik ölçümleme olan Uryad-Nielsen araştırmasına yerel, bölgesel ve ulusal tüm radyoların dahil olması sektör açısından olumlu sonuçlar doğuracaktır.

ŞUBAT 2015 RADYO ARAŞTIRMASI:

subat-rating-2015

 
Bir cevap yazın