RADYO REYTİNGLERİ 1. YILINA YENİLİKLERLE DEVAM EDİYOR!


RADYO REYTİNGLERİ 1. YILINA YENİLİKLERLE DEVAM EDİYOR!

URYAD A.Ş. ve Nielsen işbirliğiyle radyo reytinglerini hem ilgili RTÜK Yönetmeliği hem de radyo sektörünün ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde yüksek standartlarından taviz vermeden ölçen Aylık Radyo Dinleyici Ölçümü Araştırması, 1. yılını başarıyla doldurdu.

Radyo dinleyici reytinglerini “tutarlı, tarafsız, şeffaf, güncel, güvenilir ve hesap verebilir” esaslarına uygun olarak ölçen araştırma, radyo yayıncılığı sektörünün çatı kuruluşu olan URYAD – Ulusal Radyo Yayıncıları Derneği’nin %100 iştirakiyle oluşturulan URYAD A.Ş. ve Nielsen işbirliğiyle gerçekleştiriliyor. Nielsen Company, dünya genelinde yaklaşık 50 yıldır Radyo Dinleyici Ölçümü Araşrması tecrübesiyle yenilikçi yaklaşımla yapılıyor.

Denetim Süreçlerinden Taviz Verilmiyor

URYAD A.Ş. Yönetimi, Araştırma’nın “tutarlı, tarafsız, şeffaf, güncel, güvenilir ve hesap verebilir” esaslarından asla taviz vermeden RTÜK’ün 6112 sayılı kanun ve ilgili ölçümleme yönetmeliğine uygun şekilde:

Araştırmayı panel üzerinden gerçekleştiriyor.

2 denetim sistemi ile denetleniyor:

Bağımsız denetim ekibi: Yeni Dönemde bağımsız denetim süreci İstanbul Üniversitesi tarafından yapılacaktır. Denetim raporları aylık olarak URYAD’a raporlanmakta ve RTÜK’le paylaşılmaktadır.

Süreç Denetimi: Tüm dünyada yapmış oldukları denetimler referans alınarak Ernst&Young tarafından gerçekleştirilecektir.

Elektronik Ölçümlemeye Geçiliyor

URYAD A.Ş. Yeni Yönetim Kurulu’nun 2016 hedeflerinde planlandığı üzere Eylül ayından itibaren İstanbul’da elektronik ölçümlemeye geçiş için deneme çalışmalarına başladı. Mevcut sistemde CATI (panelistler bilgisayar destekli telefonla arama yöntemi) metodolojisi kullanılıyor, panelistler:

Eş zaman olarak, gerçek zamandinleme (Real Time)

Birn önceki dinleme (Day After Recall) ile sorgulanıyor.

Veri Tabanı Büyüyor

Aylık Radyo Dinleyici Ölçümü Araştırması mevcut halinde en az 7.500 hane ve 5.000 bireyle gerçekleştirilmekte. 2016 hedefleriyle birlikte İstanbul ve Ankara’da yapılacak Veri Tabanı Araştırması’yla bu örneklem de genişletiliyor.

Yeni Yönetim Kurulu Tüm Büyük Radyo Gruplarını Kapsıyor

Yeni dönemde radyo sektörünün en büyük 5 yayın kuruluşunun da temsilcisinden oluşan 12 kişilik Yönetim Kurulunda TRT Radyo ve radyo ajansları da yer almaktadır.

URYAD A.Ş. Yönetimi adına URYAD A.Ş. Genel Müdürü Olcay Akay: “Dinleyici ölçümleri araştırmasının tüm süreçlerini ilgili yönetmeliklere uyumlu ve RTÜK’le koordineli yapıyoruz. Yenilikçi sistemimiz sayesinde en sağlıklı sonuçlar elde ediyoruz. Bu çalışmayla hedefimiz, sektörde saniye/birim fiyatlarının yükselmesini sağlamak. Araştırma hem radyo hem de reklam sektörlerine önemli katkılar sağlıyor. Biz de bunu sağlayan tutarlı, tarafsız, şeffaf, güncel, güvenilir ve hesap verebilir esaslarımızdan hiçbir şekilde taviz vermiyoruz.” dedi.