Ocak 2015 Radyo Ratingleri!


Ocak 2015 Radyo Ratingleri!

Ekran Resmi 2015-02-13 22.28.45Uryad Hane Bazlı Ocak ayında yapılan radyo ölçümleri sonucu belli oldu.Bu araştırmada bazı ilkler de sürpriz olarak karşımıza çıktı.

Alem Fm gizli aldığı araştırmayı 3 ay geçmesine rağmen açık almadığı görülüyor,belliki radyo çok düşük sıralarda çıkıyor ve bugünlerde televizyon reklamları ile durumu düzltmeye çalışıyor olsa gerek.

Kral Fm yine en çok dinlenen radyo oldu,TRT Fm ise Powertürk Fm’in yokluğunda 2.lik koltuğuna yapıştı.

Hane bazlı Ocak ayı araştırmasına göre bir ilk yaşandı ve Radyo Seymen 3. sırada yer alarak Kral Fm’in tahtına ciddi aday olduğunu ispatladı.

Kral Pop Radyo 8.sıraya yükselerek tarihinde ilk defa ilk 10 da yer aldı.

Süper Fm tarihinde ilk defa metro Fm’in altına düştü,5.Sırada karşımıza çıktı.Metro Fm efsanesi Uzan Grubu Radyolarından sonra ilk defa eski yerine kavuştu,geçen ay gibi yine 4.Sırada karşımıza çıktı.

Slowtürk Radyo ilk 3’te yer aldığı zamanları mumla aratmaya başladı,8.-5.Sıra derken bu ay yine bir basamak düşüşe geçerek 6.Sıraya oturdu,bu iniş çıkışalara ve yayın akışına bakılırsa bundan sonra ilk 5 te yer alması biraz hayal gibi gözüküyor.Eskiden Doğan Radyo Grubunun ilk 5’te yer alan amiral gemisi Radyo D ise 15. Sıraya demir attı,böylece artık buralarda karşımıza çıkacağını belli etmiş oldu.Sezgin Onat iyi bir yönetecidir fakat son yıllarda çok hata yaptı,radyo deneme tahtasına döndü çok sirkülasyon oldu.Deneyimli yöneticinin eskiden nasıl kimlerle başarılı olmuşsa; kaybettiği adamları ve eski içerikleri geri getirmesi herhalde en kestirme yol olacaktır bizden söylemesi.

En iyi yerel radyo ödülü verilseydi ya 16.Sıradaki Park Fm’e yada 20.Sıradaki Radyo Banko ya verilmeliydi.İstanbul dışında tek bir merkezden yayın yapan bu radyolar sıralamadaki başarılarıyla bir çok ulusal radyoya tokat atmış durumda.Özellikle İstanbul yerel radyoları bu radyoları iyi incelemeli.

İstanbul Fm geçen ay araştırmaya dahil olarak tarihinde ilk defa 19. Sırada karşımıza çıktı,İstanbul Fm’e takviye şart.

Sevin Ergun ve Murat Saygı gibi deneyimli medya yöneticilerinin ortak olduğu Show Radyo-Radyo Viva’da beklentiler ne durumda bilmiyoruz ama Show Radyo bir basamak düşüş ile denek sayısında ise hatırı sayılır kayıp olmuş.Bir zamanların 4. Sırada yer alan Radyo Viva da ise işler iyice arap saçına dönmüş,rakipleri denek sayısını arttırırken Radyo Viva  denek kaybedip 21.Sıraya gerileyerek tarihinde ilki yaşamış oldu.

Sadettin Saran’ın sahibi olduğu Saran Holding Radyolarından eski Tatlıses şimdiki Radyo Müzik tarihinde ilk defa 29.Sırada kırmızı kartı yedi.Aynı şekilde içerik değiştirerek Joy Fm’e rakip olan Slow Time Radyo da ise yine bir ilk yaşandı ve düşüş devam ederek bir rekor geldi, sondan 5.ci radyo oldu.

Numberone Group’ta işler iyi gitmiyor olsa gerek ki Number1 Fm denek sayısını her ay düşürmeye devam ederken sıralaması’da düşmeye devam ediyor Ocak ayında 13.Sırada yer alarak şaşırttı.Denek sayısını az da olsa rattıran ancak 25.Sırada karşımıza çıkan  Number1 Türk Fm de ise acilen toparlanması yada daha profesyonel Türkçe Müziği iyi bilen sektörde tecrübesi başarısı sabit birisine emanet edilmesi lazım,Haldun Altılar ve Mert Hakan Numberone Türk Fm ve Tv yi bir türlü beceremedi, o yüzden Ali Karacan’ın olaya el koyması değişiklik yapması şart oldu.

Sondan 2. sırada karşımıza çıkan Radyo Ritim kimin nesi bilmiyoruz ama çok yanlış bir yatırım yanlış bir konsept bu yüzden yatırımcısı burada başka bir formasyon denemeli yada acilen satmalı ki zararın neresinden dönerse kar’dır.

Önceki Konsepti ile Kral Fm ile yarışan(Kral Türk-Damga Fm) şimdiki ismi İstanbul Kent Radyo’nun yerinde yeller esiyor,bu deneme bir kez daha gösterdi ki “Reklamcıdan”  Yayın yönetmeni yada içerik sağlayıcı olmuyor.Söz konusu bu radyo geçen aylarda hafif yükselmişti fakat şimdilerde paraşüt takmış düşüyor.Ekşi sözlük’te bile nedenleri yazıyor bunu bile göremiyor Cüneyt Bey ve ekibi.

Özel radyolara büyük emek veren bu günlere gelmesinde en büyük pay sahibi olan Emrah Hattat’ın sahibi olduğu Best Fm ve Baba Radyo’da düşüş devam ediyor. Baba Radyo Emrah Bey’in sevdiği şarkıları çalsa bile belliki bu göstergeler bu radyonun kuruma faydalı olmayacğını gösteriyor.Belkide Baba Radyonun konsept değişikliğinin zamanı gelmiştir,tabii kendileri daha iyi bilir.Fakat asıl sorun ise Best Fm de yaşanan düşüş.Best Fm belkide tarihinde ilk defa 10. sıralara düşmüş oldu.Emrah Bey yada Bige Hanım’ın her iki radyonun playlistlerinde sorun olduğu gerçeğini görmesi lazım.Yeri gelmişken Best Fm sanki son zamanlarda slogan ve logo dışında pek fazla bir tanıtım çalışması da yapmıyor yada proje üretmiyor  gibi geliyor bize.Bu durumda kurumun Yayın Yönetmeni-Müzik Direktörü ile programcılarından,müzik akşına,kurumsal iletişimine kadar bazı değişiklikler yapması şart olmuş gibi geliyor.

Power Group en son Powertürk Fm in 2. Sırada olduğu araştırmanın ardından kırılımlardaki bazı eksiklikleri ve diğer sorunları gerekçe göstererek araştırmaya bir süre ara vermişti.Sonrasında Fenomen tek başına grubu temsilen araştırmaya geri döndü.Radyo Fenomen Ocak araştırmasında 11. Sırada.

Bu arada hala Power Fm ve Powertürk Fm Radyo Ölçümlemesine dönüş yapmadı,bu sonuca göre URYAD Radyo araştırmasında hala sıkıntılar devam ediyor iddiası aklımıza geliyor.Umarız en kısa zamanda eksiklikler giderilir ve daha fazla radyonun katılımıyla bu araştırma sektörün en ciddi araştırması haline gelir.

 

 
Bir cevap yazın