Number1 Medya Grubu’nun Telif Ücretlerine İtirazını Kültür Bakanlığı Dikkate Aldı!


Number1 Medya Grubu’nun  Telif Ücretlerine İtirazını Kültür Bakanlığı Dikkate Aldı!

Number1 Grubu’nun geçtiğimiz günlerde Kültür ve Turizm Bakanlığı’na başvurusu kabul gördü.

Number1 Grubu’nun telif haklarının yüksek olması konusunda itirazı ile ilgili yaptığı başvuruyu kabul etti.Kültür ve Turizm Bakanlığı, bu konuda hak sahipleri ile beraber komisyon kurulmasına ve radyo ile televizyon kanallarının ödediği telif bedellerinin yeniden yapılandırılması hususunda yeni tariflerin belirlenmesi için çalışma başlattı.

Number1 Grubu, İngiltere’deki telif tarifelerini örnek göstermiş, ülkemizde ödenen ücretlerin yüksek rakamlar olduğunu beyan etmişti. Buna göre yapılan itirazda İngiltere’deki radyo ve televizyonların reklam gelirleri buradaki kuruluşlara oranla 20 katı fazla olmasına rağmen, Türkiye’deki meslek birliklerinin aldıkları tarifenin beşte biri oranında ücret ödüyorlar.

Bu durumu göz önüne alan Kültür ve Turizm Bakanlığı, bu eşitsizliği ortadan kaldırabilecek bir komisyon kurulmasını kararlaştırdı. Bu komisyonda tv ve radyoları temsil edecek meslek birlikleri ile hak sahipleri meslek birlikleri komisyonda bir araya gelip adaletli bir telif ücerti konusunda anlaşma sağlamaya çalışacaklar.