YENİ RATİNG SISTEMİ ANALİZİ -1 Saran Radyoları


YENİ RATİNG SISTEMİ ANALİZİ -1 Saran Radyoları

Saran Group Radyoları

Sadettin Saran Bey’in yönetim kurulu başkanı olduğu grupta 4 radyo var.

  • Radyo Trafik (istanbul – Ankara) yerel
  • Radyo Spor (Bölgesel)
  • Radyo Muzik (Ulusal/yaklasik 30 ilde yayında)
  • Radyo Slow Time (Bolgesel)

Radyo Trafik

Ölcumlenmesede son zamanlarin en karli yatirimi Radyo Trafik gayet iyi durumda gideri en dusuk geliri ters orantili olarak yuksek ve yatirimcilarini memnun eden bir marka oldu.

Radyo Spor

Kategorisinde son arastirmada da zirveye bayragi dikti. Rakipleri dönem dönem Süper Ligi yayınlamış olmalarına rağmen yıllar boyunca Radyo Sporu geçmeyi başaramadılar. Hatta grubun major radyosu Radyo Muzik ve Slow Time’inda ustune cikti son arastirmada.
Yayın yönetmeni Barış Ertül yıllardır bu radyoda harikalar yaratiyor, kendi radyosunu yapsa ancak bu kadar sahip cikar ve basarılı olurdu. Tematik spor radyoları kategorisinde Saran Group’un en basarili markasi hatta yakinda amiral gemisi olabilir?
Nasilmi? Suan bolgesel yayinda oldugu icin birim fiyati diger ana akim radyolara gore dusuk.
Simdi yapilacak bir hamle ile Radyo Spor ulusal olabilir ve birim/saniye fiyatini 5 liraya cikarabilir. Nasıl mı olacak en altta açıklıyoruz.

Slow Time
Turkce slow yayin politikasindan vazgecildi ve maalesef reyting yarışında uzak diyarlara savruldu, bu reytinglerle gelirinde de cok fazla birsey beklememek lazım. Ama sorun sadece türkçe müzikten yabancı müziğe geçmiş olmasında değil. Çünkü yabancı slow müzik kulvarında kendisinden 10 kat fazla reytingi olan Joy Fm var. Yani bu tarzın azımsanmayacak bir dinleyici kitlesi var. Ayrıca Voyage’ın reytinglere katılmadığını ve onun ne kadar dinleyicisinin olduğunu bilmediğimizi hatırlatalım. Demek ki slowtimeda ciddi bir takım sorunlar var. Bu radyonun yayın yönetmeni eskiden Joy Fm’i yönetiyordu. Reytingler iyiydi. Ama sonrasında sırasıyla Power XL, Power Love ve Slowtime’ı yönetti. Power XL karasal yayına son verdi. Power Love Slow Timedan da kötü durumda. Demekki Joy Fm sırasında ki başarı da ya tesadüfmüş yada orada Gizli Kahraman olan bir adam varmış. Biz o kişinin adını biliyoruz ama şu an başka bir radyoda çalıştığı için etik olmayacağından açıklamayacağız. İyice düşünenler o adamın kim olduğunu belki hatırlayacaklardır. Son Not : Joy Fm üç şehirde Slowtime Sekiz il bir ilçede yayında.

Radyo Muzik
Gurubun amiral gemisydi, onceki adi Radyo Tatlises’ti.
Kim yapti ne yapti ne zaman oldu yan gitti camura battti derken buyuk umitlerle adi değişti, sektordeki muzik radyolarinin benzeri sifirdan bir marka yaratılmak istendi.

Fakat reytinglerde esi benzeri gorulmemis bir dusus yasadi hatta donusu olmayan bir yola girdi. Ortaklarindan dj lerine yonetenlere kadar maalesef herkese hayal kirikligi yasatti.

Dikis tutmadi, neden tutmadiyi tartismaya gerek yok bazende tutmuyor iste.
Bu saatten sonra orada baska seyler yapilabilir ama bundan sonra onceki aldığı reklamları alma sansi’da tehlikeye girdi.
Bakmayın siz Radyo Müzik’in 29. sırada olduğuna araştırmaya dahil olmamış Alem Fm, Number One Fm, Number One Turk, Radyo Megasite, Pal Fm, Pal Station ve formatı değişmeden önce Radyo Müzikten iyi bir reytinge sahip olan Radyo Turkuvaz’ı da katarsak 36. sırada olacaktı. (Unuttuğumuz radyo olduysa da hatırlamayalım gitsin yoksa Radyo 40. sıraya düşecek 🙂

Ve bu başarısızlığın sorumlusunun Şafak Karaman olduğunuda mutlaka yazmalıyız. Şafak Karaman Radyo 1’i, Kanaltürk Radyo’yu ve son olarak Tatlıses iken Müzik yaptığı bu tüm radyoları dibe vurdurdu.

Büyük umutlarla göreve getirilen Belkıs Gülcan’da yayıncılık kökenli olmadığından mıdır? Yoksa başka sorunlar yüzünden midir? Bilinmez ; Radyo Müzik ile Slowtime isimli radyoların düşüşü devam etmiş gözüküyor,Belkıs Gülcan iyi bir reklam kökenli yönetici fakat,ekip kurmakta hata mı yaptı bilmiyoruz,umarız doğru olanı kısa zamanda yapar’da bu iki radyonun reyting gidişatı değişir.

İşte Dev Başarı Formülü

Yayıncılılık kökenli iki yöneticisi ile Spor ve Trafik başarılıyken diğer radyolarında başarısızlık olan Saran Group’ta en buyuk atak su olmalı; gorunen koy kilavuz istemez bu saaten sonra Radyo Muzik ve Radyo Spor dosyaları değiştirilmeli ve hemen Radyo Spor ulusal olmalıdır ve fiyat politikasi revize edilmelidir
Bir kac il’de yayinda olan Radyo Spor bu sayede anadolunun spora yogun ilgisi olan diger illerde yayinda olursa bugunku reytingini de en az 5 e katlar. Spora büyük yatırımı ve tutkusu olan Sadettin Saran Spor yayıncılığını kendi radyosu ile anadoluya yaymış olur. Su anda zaten bu haliyle Radyo Muzik’in uzerine cikmisken durum ortadır. Bu sayede geminin dümenine Radyo Spor oturur grubun reklam hedefleride tutar.
Radyo Trafik ile beraber arkasindan diger 2 radyoyu da sirtinda tasir.

Diğer Radyolarda Yapılması Gerekenler

Diger radyolarin operasyonel boyutu da kendi tasarruflarina kalir .
Bizim bunu tespit etmemiz tesaduf degildir. Sayın Sadettin Saran ve Kenan Saran ile ortakları da durumun farkindadir bu saatten sonra yapilmasi gereken bu adimi once atip sonrada diger operasyonlar olmalıdır.
Radyo Trafik ve Radyo Spor’daki yoneticiler Cezayir Dogan ve Baris Ertul nasil askla radyolarina sarilip basarili olmussa diger radyolarin başına da işini aşkla yapacak hatta radyonun frekansı için kavga ve mücadele edecek yayin tecrubesi yuksek genc dinamik tecrubeli isim yada isimler atanmalidir.
Biraz hukuk biraz teknik biraz reklam biraz tanitim biraz teknoloji ve cok iyi yayin tecrubesi olan isimler ile yola koyulmalıdir.

SIRADAKİ YAZI : SPECTRUM RADYOLARI
Bir cevap yazın