TRT Radyoları 90. Yılında Bir İlke İmza Atıyor!


TRT Radyoları 90. Yılında Bir İlke İmza Atıyor!

1927 yılında 5 kw’lik verici ile başlayan serüven bugün tam 1634 veriyle, farklı kimlik ve formatlar da yayın yapan 6 ulusal, 5 bölgesel, 3 yerel ve 3 uluslararası olmak üzere 17 kanalla sürüyor.

Haber , bilgi, eğitim, kültür, müzik ve eğlence içeriğiyle ülkemizin her köşesine, toplumun her kesimine büyük bir çeşitlilikle seslenen TRT Radyoları yeni bir teknolojiyle dinleyicisine daha yakın olmayı planlıyor.

Dünyada ilk kez TRT’nin uygulayacağı bu teknoloji Radyo Dairesi ve Verici İşletmeleri Dairesi Başkanlıklarının ortak çalışması.

Adrese Dayalı Radyo yayıncılığı kapsamında RDS Sesli Anons Sistemi adını taşıyan proje, aynı anda farklı il ve istasyonlarda farklı dil, lehçe ve içeriklerle dinleyiciye seslenebilme özelliğini taşıyor.

Türkiye’nin en çok dinlenen radyo kanalı TRT FM yayınları ile uygulamaya geçen sistem sayesinde, eş zamanlı olarak her istasyona farklı mesajlar gönderilebiliyor.

Ulusal yayın sırasında yörelerin özelliklerine göre yapılan yerel anonslar, aynı anda farklı içerikle dinleyiciye ulaşıyor.

Bursa’ya güneşli günler dilerken, Rizeli’lere heyelan uyarısı yapabiliyor.Artvinli’lere kültür sanat festivali duyuruları yapıldığı anda Afyonkarahisarlı’lara bölgedeki yol yapım çalışmaları hakkında kısa bilgi aktarabiliyor.Mersin’de etkili olan kuvvetli yağış sonrasında alınan acil önlemler dinleyiciyle paylaşırken, Erzurum’daki kar sporları etkinliğinin haberi yayınlanabiliyor.

İnternet alt yapısı kullanan sistem, Dynamic RDS uygulaması ile Radyo ekranlarındaki RDS Textlerini yönetirken, önceden planlamış gün ve saatler yayın yapabiliyor, tekrarlara yer verilebiliyor.

Sistem bir bölgeye özel sürekli duyuru yapabilme imkanı sağlıyor.Projenini hedefi en kısa zamanda 81 ile ve 600 istasyona ulaşmak.

Radyo yayıncılığına yeni bir pencere açan RDS Sesli Anons Sistemi için gerekli alt yapı, Verici İşletmeleri Dairesi Başkanlığı ve Kurum olanaklarıyla gerçekleştirildi.

Söz konusu sistemin hayata geçmesi için yurt dışından Receiver alımı yerine TRT Arge Çalışmaları ürünü bir yazılım kullanılarak önemli ölçüde döviz tasarrufu sağlandı.

Çalışmaları devam eden DAB Plus projesi ile eş zamanlı yürütülen RDS Sesli Anons Sistemi tamamlandığında dijital radyo yayıncılığında da kullanılabilecek.

Projenin en çok yerel reklam konusunda piyasıyı hareketlendireceği ve dinleyici tarafından sevileceği düşünülüyor.