Radyo Tiyatroları Bir Tık Ötede!


Radyo Tiyatroları Bir Tık Ötede!

Radyo tiyatrosuna tıklama vakti

Kitle iletişim araçlarına ait belki de en nostaljik kültürel eğlence radyo tiyatrolarıydı. Hâlâ yaşatılmaya çalışılan yapımlar büyük bir havuzda toplandı. radyotiyatrosu.org adresinde yer alan yüzlerce radyo tiyatrosu, bu nostaljinin peşini bırakmayanlarla buluşuyor.

1920’lerin sonunda Türkiye’ye giriş yapan radyo, kitle iletişim alanında hâlâ popülaritesini sürdürüyor denilebilir. Özellikle araba ve işyerlerinin vazgeçilmezi olan radyo denince akla ilk olarak müzik gelse de, eğlencenin adresi sadece müzikle sınırlı değil.

‘ARKASI YARINLAR’ DEVRİ

Radyo ülkeye girişinden kısa bir süre sonra önemli bir eğlence aracı olmaya başladı. Bunların başında da ilk kez 1950’li yıllarda yayınlanan ‘Radyo Tiyatroları’ydı. Ailecek dinlenen radyo tiyatrolarını büyüklerimizden duyar ya da eski filmlerden görürüz topluca dinlenen radyo tiyatrolarını. Arkası yarınlar, heyecan dolu senaryolarla hazırlanan tiyatrolar, arkası yarınlarla daha da çekici bir hale gelirdi.

NOSTALJİ HAVUZU OLUŞTURDULAR

İletişim teknolojilerinin gelişmesiyle birlikte üzerindeki ilgiyi yavaş yavaş kaybetti. Bugün ise o geleneği yaşatmaya çalışanlar; keyifli bir nostalji hizmeti için emek harcayanlar ise yok değil. Birçok televizyon ve radyo, bu yönde tiyatro yapımlarına imza atıyor. Radyotiyatrosu.org adlı site de, değişik yapımların yüzlerce radyo tiyatrosunu bir araya toplayarak önemli bir nostalji havuzu oluşturdu. Burç FM, TGRT FM, NTV Radyo yapımları olan radyo tiyatroları, ücretsiz olarak siteye girerek dinlenebiliyor. Sitede çocuklara hitap eden çocuk tiyatroları da unutulmamış. Ayrıca Türk ve dünya klasiklerinin sesli anlatımı da bu havuzda yer alıyor. Hemen her gün arkası yarın kuşağı için de heyecanlı hikayeler yükleniyor.

SEFİLLER DE VAR NASREDDiN HOCA DA

Sitede; Sefiller ve Leyla ile Mecnun gibi ünlü yapımların yanı sıra, polisiye türünde heyecanlı hikayeler de yer alıyor. Ayrıca çocuklar için de eğlenceli tiyatroların yer aldığı siteye hemen her gün yeni bir yapım ekleniyor. Tiyatrolar hem indirmeden hem de indirilerek dinlenebiliyor. Üye olanlar ise dinledikleri tiyatrolarla ilgili yorum ve değerlendirmelerini yapımların altına yapabiliyor.
Bir cevap yazın