Özel Radyo ve Televizyonlara Seçimlerde Yayın Yasağı Kalkıyor!


Özel Radyo ve Televizyonlara Seçimlerde Yayın Yasağı Kalkıyor!

AK Parti’nin Yüksek Seçim Kurulu’ndaki (YSK) temsilcisi ve Trabzon milletvekili aday adayı Şeref Malkoç, seçim dönemlerinde yayın ilkelerine uymayan özel radyo ve televizyonlara YSK tarafından verilen yayın yasağının kaldırılması için çalışma başlattıklarını belirterek, “NTV’den TGRT Haber’e, A Haber’den Halk TV’ye kadar her yayıncı kuruluş yayın durdurma veya en önemli yayın saatinde hayvanlar alemini yayınlamaktan kurtulacak.

İç Güvenlik Yasası’nın görüşmelerinin bitmesinin ardından düzenlemenin ‘Torba Yasa’ olarak tabir edilen ilgili maddelerin görüşülmesinde yer alacak” dedi. AK Parti, seçim dönemlerinde yayın ilkelerine uymayan özel radyo ve televizyonların ceza almasını önlemek için çalışma başlattı. Düzenlemenin mimarlarından AK Parti’nin YSK’daki temsilcisi ve Trabzon milletvekili aday adayı Şeref Malkoç, düzenlemeyle ilgili İhlas Haber Ajansı’na (İHA) bilgi verdi. Seçim dönemlerinde yayın ihlalleri yapan özel radyo ve televizyonlara yönelik cezayı YSK’nın verdiğini ve YSK’nın bunda bir kabahatinin bulunmadığını dile getiren Malkoç, “YSK şundan rahatsız, seçim zamanı kanun bu görevi YSK’ya verdiği için ‘Yüksek Seçim Kurulu’ değil ‘yüksek ceza kurulu’na dönüşüyor. Kamuoyunda da önemli bir talep var bunun değişmesi için” dedi. Malkoç, YSK’nın özel radyo ve televizyonlara 298 Sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Kanunu’nun 55/a maddesinde özel radyo ve televizyonların seçim yayınlarının düzenlendiğini belirterek, YSK’nın buna uyulmaması halinde de 149/a maddesinde cezai müeyyide koyulduğunu ifade etti.

“CEZALARDAN HERKES ÇOK RAHATSIZ”
Özel radyo ve televizyonların, kamuoyunun ve YSK’nın bu konuda çok rahatsız olduğuna dikkat çeken Malkoç, “Bunun düzeltilmesi gerekiyor. Niçin? Seçim takvimi başladığında, seçim atmosferine girildiğinde gazete yayınlarına müdahale ediliyor mu? Edilmiyor. O halde televizyonlara da müdahale edilmemesi gerekiyor. Ama TRT farklı. TRT’de çalışan personelin maaşı bütçeden toplanan vergilerden ödeniyor. Elektrik, su parasından toplanan vergilerden ödeniyor. Özel radyo ve televizyonlar neyle hayatlarını sürdürecek, aldıkları reklamlardan. Üstelik reklamlardan da vergi alıyor devlet. Çalıştığı personelin vergisi vs. ödeniyor. Dolayısıyla bunun mantığı, işleyişi gereği özel radyo ve televizyonlarda da bu sınırlamanın kalkması gerekir. Özel radyo ve televizyonlar reklamla ayakta duruyor. Reklamı nereden alacak, izlenme oranından alacak. Türkiye’de en çok güçlü partiyi gösterecek ki dolayısıyla izlenmesi artsın. Eskiden kalma bir kanun bu. 298 sayılı seçim temel hükümleri ile ilgili kanunun 55/a ve 149/a maddeleri yürürlükten kaldırınca dolayısıyla televizyonlar bu konuda rahatlayacaktır. Biz bunun çalışmasını yapıyoruz” diye konuştu.

“HAYVANLAR ALEMİNİ YAYINLAMAKTAN KURTULACAK”
Meclis’te görüşülen İç Güvenlik Yasası paketi görüşmelerinin sonra ermesinin ardından ‘Torba Yasa’ olarak tabir edilen maddelerin görüşülmesine geçileceğini söyleyen Malkoç, ‘Torba Yasa’ olarak tabir edilen maddelerin görüşülmeye başlanmasıyla birlikte düzenlemenin bunun içerisinde olacağını vurguladı. Meclis kapanmadan özel radyo ve televizyonların ceza almaktan kurtulacağına dikkat çeken Malkoç, “NTV’den TGRT Haber’e, A Haber’den Halk TV’ye kadar her yayıncı kuruluş yayın durdurma veya en önemli yayın saatinde hayvanlar alemini yayınlamaktan kurtulacak” dedi.

“KONUŞMADI Kİ NEYİNİ YAYINLAYACAKSINIZ”
Malkoç, düzenleme ile ilgili muhalefetten eleştirilerin de geleceğini belirterek, şunları kaydetti: “Muhalefet her zaman bu tür şeyleri ileri sürüyor. Bu normaldir. Türkiye’de fikir ve ifade hürriyeti vardır. Muhalefet gelen bu değişiklik teklifi ile ilgili eleştirisini yapacaktır ama Türkiye’nin ihtiyacı bu, zaruret bu. Söylüyorum geçen Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan miting yapıyor bir saat sürüyor, Ekmeleddin İhsanoğlu ayaküstü beş dakika konuşuyor onu da yayınlıyorsunuz. ‘Efendim Tayyip beyin mitingi bir saat yayınlandı, öbürü beş dakika’. Konuşmadı ki neyini yayınlayacaksınız. Bundan dolayı çok cezalar aldınız. Birçok televizyon ceza aldı. Bunun önüne geçmektir, adaleti sağlamaktır. Muhalefetin eleştirileri elbette olacaktır. Faydalı eleştiri olsa AK Parti bundan yararlanacaktır.” (İHA)İlgili Haberler

Bir cevap yazın