Müzik Piyasasına Kim Yön Veriyor?


Müzik Piyasasına Kim Yön Veriyor?


Son zamanlarda isim sanatçılar üzerinden bir algı yönetimi yapılıyor.
Şarkısını çıkaran sanatçılar eskiden ilk defa radyolarda ve müzik kanallarında diye paylaşım yapardı.Şimdi ise ilk defa “Netd YouTube kanalında” şeklinde paylaşımda bulunuyor hatta radyo ve müzik tv’lerinden hiç bahsetmiyorlar.

Peki acaba gerçekten herşey YouTube’tan mı yürüyor? Yoksa radyo ve müzik kanallarının etkisi sürüyor mu?
İddia 1: Ezhel ve Gazapizim hiçbir radyoda yayınlanmadı ve sadece YouTube’tan mı yürüdü? Yanlış!
Doğrusu: Gazapizim Çukur dizisinde yayınlandıktan sonra patlama yaptı.Yani televizyon aracılığı ile ses getirdi ve patladı.Ezhel ise cezaevine girince ana akım medya ve radyolarda özgür kalması için bir kampanya yapıldı.Ana haberler, köşe yazarları hepsi Ezhel’e sahip çıkıp yazıp çizip söylediler.Böylece Ezhel’i tanımayanlar tarafından merak edildi ve araştırıldı sonuç olarak bir patlama yaptı.Yani televizyon ve radyo aracılığı ile ses getirdiler.
İddia 2: Aleyna Tilki YouTube ve dijitalde  patlama yaptı. Yanlış!
Doğrusu: Aleyna Tilki radyolarda ve müzik kanallarında 1 numaraya kadar yükseldi ve esas patlamayı sansasyonel haberlerle ana akım medyada magazinsel olarak yaptı.Bunun en çarpıcı örneği şöyle ki: Emrah Karaduman albümünde Aleyna Tilki’nin 2 şarkısı var biri tüm radyoların ve müzik kanallarının yayınladığı “Dipsiz Kuyum”, diğeri ise radyoların ve müzik kanallarının yayınlamadığı ve kimsenin adını bile bilmediği diğer şarkı ‘’Sevmek Yok’’.Bu şarkı YoTube’ta audio olarak Emrah Karduman’ın sayfasında yer alıyor.Tıklanma sayısı 1.7 Milyon.

Demek ki radyolar ve müzik kanallarında olmadığı için tüketicinin bu şarkıdan haberi bile yok.

Aynı şekilde Aleyna Tilki Fizzy platformu için özel bir şarkı okumuş ve bu şarkı  sadece Fizzy’de yer almıştı.Bu şarkının da adını bile bilen yok.Çünkü radyolar ve müzik kanalları bu şarkıya yer vermedi.

Gelelim YouTube’ta yer alan 12 Milyon takipçisi olan Netd’ye.DMC çok akıllıca bir yatırım yaparak bu kanalı kurdu ve YouTube üzerinden diğer yapımcılara fark attı.Geleceğe yönelik yapılmış olan başarılı bir operasyon.Fakat YouTube hala müziğe tek başına yön veren bir mecra değil.Yukarıda örneklerini verdim.Örneğin sadece Netd kanalında yer alan sayısız klipler var.Bu klipler ve isimsiz sanatçıların radyo ve müzik kanallarında bir karşılığı yok.Böyle olunca da ne tıklanmaları yüksek, ne de bu kişilerin adından bahsediliyor.

İrfan Bayramoğulları, Oya Ergün, Sema Can, Berke Günay, Burak Can Bayar, Gururbey, Metin Göç, Onur Dinç. Bu isimler Netd YouTube kanalına son eklenen no name sanatçılar.Peki ne olmuş bu isimler? Hiç bir şey olmamış.12 Milyonluk bu kanalda sadece 4-7 bin tıklanmışlar.Çünkü radyolar ve müzik kanallarında yer almadıkları için dikkat çekmemiş burada tıklama da almamış.

Bazı yapımcılar istedikleri her şarkıyı radyolar ve müzik kanallarında yayınlatamadıkları için dijital ve YouTube üzerinden algı yürütmeye çalışıyor.

Hatta bir çok yapımcı, YouTube Netd kanalı ile ticari bir işbirliği içinde olduğu için, onlar da sanatçılarına bu kanalda paylaşım yaptırmaya çalışıyorlar.

Sonuç: Pop Müzik piyasası hala radyolar ve müzik kanallarının etkisindedir.Radyoların ve müzik kanallarının yayınlamadığı isim yada isimsiz hiçbir şarkının popüler olma şansı yoktur.

Şarkıların ve video kliplerin elbetteki dijital ayağı olacaktır ama, şimdilik dijital tarafı da besleyen radyolar ve müzik kanallarıdır.Kısaca müziğe yön veren mecralar hala radyolar ve Müzik Kanallarıdır.