Müzik Lisanslaması Artık Tek Elden Yapılacak


Müzik Lisanslaması Artık Tek Elden Yapılacak

MESAM ve MSG, ortak bir federasyon çatısında birleşti ve “Müzik Sektöründe Eser Sahipleri Federasyonu’nu kurdu.

Dönüşümlü başkanlık yönetim sistemiyle yönetilecek olan MSF’nin, bağlantılı hak sahipleri federasyonu ile protokol yaparak tek elden lisanslama yapması amaçlanıyor.

Müzik meslek birlikleri MESAM ve MSG ortak bir federasyon altında birleşti. Müzik Sektöründe Eser Sahipleri Federasyonu ismiyle kurulan federasyona ilk dönem MESAM Başkanı Recep Ergül, ikinci dönem ise MSG Başkanı Ferhat Göçer başkanlık yapacak.

‘Tek Elden Lisanslama Yapılacak’

Öte yandan MESAM ve MSF 1. Dönem Başkanı Recep Ergül, yazılı bir açıklama yayımladı. Açıklamada şu ifadeler yer aldı;

“Yıllardır beklenen bir yapılanmayı hayata geçirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Müzik kullanıcıları, her meslek birliğinin ayrı lisanslama yapmasından dolayı büyük sıkıntı yaşıyordu. Her iki alanda kurulan federasyonların, yapacakları protokol ile artık tek elden lisanslama yapılacak ve tek muhataplık söz konusu olacaktır. Müzik meslek birlikleri, her geçen gün daha da güçlenerek ve kurumsal yapılanmalarını hayata geçirerek  büyük bir atılım içinde olacaklar. Ülkemizde yeteri kadar telif toplanamadığı için, eser sahipleri büyük mağduriyetler yaşadılar. Her geçen gün buna son verme noktasına daha da yaklaşıyoruz” dedi.