Karnaval Radyoları Rating Analizi


Karnaval Radyoları Rating Analizi

Adi; yakin zamanda Spectrum Medya’dan Karanaval Radyolari olarak degisen bu gurubun R1 lisansli 3 Ulusal radyosu var
Metro Fm
Super Fm
Joyturk Fm
Bolgesel bir radyosu
Joy Fm
Yerel bir radyosu
Virgin Radio
Bir’de Radio Mydonose da icerisinde barindiran Karnaval adi altinda digital radyo platformu var.
Karnaval Radyolari hangi gurubun veya yatirimcisi kim once ondan bahsedelim
Actera adinda bir fon yonetimi  yabanci yatirimcilari Turkiyede yatirim yapmaya ikna ediyor ve Canwest Medya’dan bu radyolari satın aliyorlar.Peki nedir Actera şirketinin yaptığı?İşte kendilerini anlatan bir satır.

Actera ana yatırım stratejisi Türk şirketlerine yatırım yapmak ve yatırım yapılan şirketlerin Türkiye içi ve dışındaki büyümelerine destek olmaktır. Bununla beraber, ikincil bir yatırım teması olarak, Türk şirketlerinin yurt dışındaki yatırımlarına doğrudan yatırımın yapıldığı ülkede ortak olmayı da hedeflemeteyiz.’‘  şeklinde,devamını merak edenler actera’nın adresinden detayları öğrenebilir.

Yabanci yatirimcilar adına  herhangi bir markayi veya isletmeyi uygun fiyata satin aliyorlar sonrada 4 ila 6 yıl  yoneterek para kazandirip deger kazandirip satin alinan fiyattan daha yuksek fiyata yeniden satiyorlar ama is karli ise suanda oldugu gibi satis sureci biraz uzayabiliyor.
Actera sirketinin üst düzey yoneticileri Ishak Antika, Murat Çavuşoğlu, Selmi Haleva, Dave Dorner ;gercekten işlerini cok başarili ve analetik olarak yapiyorlar,herseyi yabanci yatirimcilara gun gun rapor edip tele konferans toplantilari yapiyorlar.Buradaki tum hareketten yurt dışındaki yatirimcilarin haberi oluyor.
Suana kadar hersey yolunda gidiyor cunku reklam pastasindan aslan payini aliyor Karnaval Radyolari, gercekten radyoculuga yatirim yapiyor ve  karsiliginida aliyorlar.

Ratingler:

Super Fm Metro Fm Joy Fm gercekte hala Uzan Gurubunun , hatta Cem Uzan’in kaymagini yiyor. Keza şuan Dogus Gurubundaki Kral Fm’de ayni sekilde.
Cem Uzan zamaninda oyle yatirmlar yapti oyle radyolari markalastirdi ki dinleyici dinlemesede aklina ilk bu radyolari getiriyor.
Yeri gelmisken ozel radyo ve tv leri bu ulkeye kazandirdigi icin sektordeki herkesin Cem Bey’e ve onun yoneticisi Mustak Ayvaz’a minnettar olmasi lazim.

MetroFm:

Son Kmg araştırmasında 13. sırada olan ve Nielsen’in  araştırmasında 5. Sirada surpriz yapan Metro Fm icin herkes şaşkin fakat Radyo Faresi anketinde de Metro Fm 5. Cikmisti, yani bizi sasirtmadi bu sonuc.

Bu sonuca tabiiki “Diger radyolarinda dinledigi radyo” gibi son derece itici slogani ile yayin yapan radyo ve rakipleri bozuldu.
Fakat Metro Fm hakettigi yerde hatta Super Fm’in de ustunde olmasi lazimdi. Cunku arabada dolmusta takside dinlenen bu radyo halkin yabanci muzik radyosu oldu ve hatta “Yabanci muzigin Turkce Radyosu” oldu
Bu basaridaki en buyuk pay fon yonetiminin teknik ve alt yapi yatirimlari sonrada duzgun playlistleri ile Cengiz Ünsal’dir.
Super Fm:
Bir zamanlar Turkce Muzigin tek adresiydi fakat surekli el ve yonetici degistirmesi markayi yipratti, yine son sahipleri onca yatirim yapmasina ragmen birakin liderligi yerini bilie koruyamadi ve bir basamak düşüş yaşadi ama esas mesele erişimi cok dustu nerdeyse alt siradaki kardes radyosu Metro Fm’in erisimine esit gibi.Şuanda ilk beşte olması bu radyoyu başarılı göstersede erişimi düştüğü ve önceki araştırmaya göre bir sıra düşerek 4. lüğe gerilemiş olması tehlike çanlarının çaldığını gösteriyor.Öyleki Metro Fm’e yapılan yatırımdan daha fazla yatırım yapıldı Süper Fm markasına fakat Metro Fm zoru başarıp basmak atlarken Süper Fm basamaktan indi.Kısaca işi daha kolay olan Süper fm aynı yada daha fazla yapılan yatırımlara rağmen yükselmedi düştü. Bu sonuca göre içerikte ve yayıncılarda hatta playlistler’de sorun olması lazım,yani oraya bir bakılması lazım.

Joyturk Fm
Atak yapmasi gereken ve gurubun en cok yatirim yaptigi (ulusal oldu bir çok ilde yayına geçti teknik alt yapısı yenilendi güçlendi)radyo olmasina ragmen Joyturk te de dusus var ve toparlanirmi bilemeyiz.
Playlistlerine baktigimizda fazla umit goremiyoruz, tabii bu bizim fikrimiz.Aslında onca yatırıma rağmen Joytürk’ün bugün 5.sırada olması gerekirdi,ancak matematik tutmadı,ilk 10 da bile yer alamadı.
Aslinda rakibi Slowturk kan kaybi yasarken oradan denek alamamis olmasi cok dusundurucu , burada bir sorun var mis gibi gozukuyor? Açikcasi düzgün playlistler ile aynı zamanda konusunda uzman bir kadro ile  Joyturk fm, kisa zamanda ilk 5 e girmesi mucize olmaz.
Radyo Virgin
Oldugu yerde durdugu yerde kalacak gibi gozukuyor, aslinda Dogus gurubunda olamayan bu radyo ne amacla satin alindi ve emek veriliyor anlasilmadi,herhalde vardir bildikleri.Belkide bu radyo baska bir tarza hatta baska bir konsepte donusebilir bizden soylemesi.

Actera Group’un ne kadar başarılı özgeçmişi olan akademik kariyeri muhteşem olan insanlardan oluştuğunu yazının başında söylemeye çalıştık,ancak söz konusu fon yönetiminin Karnaval’da daha büyük hedeflere ulaşması için başta Ali Abrahary ve Yalçın Birol olmak üzere yönetim kadrosunu gözden geçirmesi gerekir,yok biz ilk 5 te 2 radyomuz var daha ne isteyelim daha yukarısı için Allah Kerim diyorsa o zaman yapacak bir şey yok  aynı şekilde devam edebilir.

Bu arada büyük yatırım yapılan;Karnaval Digital Platformu, proje ve teknik olarak efsane ama içerik olarak kestane diyebiliriz bu konuda ileride daha kapsamlı bir yazı yazacağız.
Bir cevap yazın