İnternette Dolaşanlar Müziği Radyodan Dinlemiyor!


İnternette Dolaşanlar Müziği Radyodan Dinlemiyor!

Media Cat dergisinin nisan ayı sayısındaki habere göre, televizyonu internetten üstelik canlı olarak tüketen azımsanmayacak bir kitle var.Ayda 30 saat ve daha fazla internet kullananlar internet bağımlısı olarak adlandırılıyor.Bu online grupta %12’lik paya sahip bir kitle de, televizyon programlarını internetten izliyor.

IMG_5906IMG_5907
TGİ verisinde 588 kişiden oluşan, internetten canlı televizyon programı seyreden yoğun internet kullanıcısı kitle, Türkiye 15 yaş ve üzeri kent nüfusunda 1 milyon 559 bin kişiyi temsil ediyor.

Kitlenin yüzde 30’u kadınlar yüzde 70’i erkeklerden oluşuyor.Online canlı televizyon izleyicilerinin %57’si bekar, evli olanların oranı ise 16 puan daha düşük yani %41.Lise ve üniversite mezunlarında ve sosyo-ekonomik gruplardan AB’de internetten canlı televizyon izleme olgusu daha yaygın.

IMG_5908

İnternette dolaşırken yapılan aktiviteler;

Yapılan bu araştırmada internette dolaşan insanların sadece yüzde 19.5’i radyo dinliyor.Yüzde 50.2 televizyon dinleme ya da izleme yüzde 46.1 radyo hariç müzik dinleme, yüzde 38.9 cep telefonundan arkadaş ve aile bireyleri ile sohbet, yüzde 28.6 arkadaşlara, aile bireylerine kısa mesajlar gönderme, internete bağlanmadan radyo dinleme oranı ise yüzde 19.5 ile en düşük seviyede.
1
Bir cevap yazın