Dijital Radyo Dönemi Başlıyor!


Dijital Radyo Dönemi Başlıyor!

4G’nin gelmesiyle beraber Türkiye’de iletişimde yepyeni bir dönem başlıyor. Türkiyedeki GSM Operatörleri bu yılın ikinci yarısında 4G Teknolojisine geçiş yapacak.

Bir çok avantajı beraberinde getirecek olan bu teknoloji “Dijital Radyoculuk” alanında büyük bir ivme kazandıracak.

Şu anda radyoların internet dinleme hızı ve kalitesi nerden bakarsanız bakın en az 20 katına çıkacak.

Radyoların çoğu  64 mb dinleme hizmeti sunarken 4G Sayesinde  artık en yüksek kalitede yayın yollayarak tüketiciye cd kalitesinden daha iyi bir ses ile ulaşmış olacak.Eskiden 3G ile 128 Mb’lık yayını dinlemek internet paketine zarar verirken aynı zamanda çekim gücü düştüğü için yayını indirme hızı yavaşlayıp ve yayın kesiliyordu.

Eskiden 64 Mb ile daha fazla internet paketi harcanırken 4G ile bu harcama en aza düşecek, 4G en hızlı ve kesintisiz dinleme imkanı sunacak.

Radyolar yüksek kalitede ses yollayacak  ve bu kapasite arttırımı yüksek maliyetli olmayacak.

4G dönemi ile GSM Operatörleri internet paketlerinde indirim yapacak hatta internet paketi kapasitelerini arttıracaklar.Böylece dinleyici radyo dinlerken internet paketi bitecek diye düşünmeyecek, özellikle akıllı telefonlardan daha çok radyo dinleme imkanı bulacak.

Yakında başlayacak olan oto yollarda ücretsiz internet hizmeti ile daha kaliteli parazitsiz yayınla artık otomobillerden yolda radyo dinlenebilecek.

Şu günlerde bir çok belediye bir çok noktada ücretsiz internet hizmeti sunarken, 4G ile bu hizmet daha da çok artacak, daha hızlı olacak.O yüzden ücretsiz wifi ağlarından dijital radyolar kesintisiz dinlenebilecek.

Şehir merkezlerinde 1 kwatt’tan fazla yayınların sağlığa zararlı olduğu bilinen karasal vericiler, 4G teknolojisi sayesinde artık tarih olacak.Şuanda istanbul Çamlıca emisyonundan yayın yapan radyoların hepsi 10 ila 20 kwatt arasında verici gücüne sahip.İstanbul’daki tüm yayınlar dikkate alındığında insan sağlığına nasıl zararlı etkisi olduğunu siz düşünün.Bu yüzden karasal yayınların kalkması 4G ve daha hızlı internet erişimi sayesinde gerçekleşmiş olacak, böylece 4G’nin insan sağlığına da katkısı olacak.

Hala dijital radyoculuğa yatırım yapmayan radyolar en fazla 6 ay sonra radyoculuğun çok gerisinde kalmış olacaklar.O zamana kadar tabiri caiz ise atı alan Üsküdar’ı geçmiş olacak.

4G, HD yayın izleme, hızlı görüntü indirme, yüksek kalitede ses dosyası indirme-dinleme ve transferi ile Türkiye’de radyoculuğu farklı bir boyuta taşıyacak.

 İlgili Haberler

Bir cevap yazın