Bakan Dr. Mehmet Müezzinoğlu Aleyna Tilki’nin Sahne Alması İle İlgili Neler Söyledi?


Bakan Dr. Mehmet Müezzinoğlu Aleyna Tilki’nin Sahne Alması İle İlgili Neler Söyledi?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu geçtiğimiz gün Kadir Çetin’in Numberone Türk Fm ve Tv’deki ortak yayınına konuk oldu.Müziğin de konuşulduğu programda Bakan Müezzinoğlu, Aleyna Tilki’nin küçük yaşta sahne alması ile ilgili konuya da açıklık getirdi.İşte o konuşmalar.


Sayın bakanım müziği seviyor musunuz, dinliyor musunuz, dinleme fırsatınız oluyor mu?

-Ancak arabada yolda.

-Ne Tarz Müzik Dinlersiniz?

-Bir defa en fazla dinlediğim türk sanat müziği.Ama onun dışında balkan türküleri, Rumeli türkülerini bugün arabada Ankara’dan gelirken biraz dinledim.Bir de bizim kuşağın Nilüfer, Sezen Aksu, Asuman Alman,Ali Rıza Binboğa, rahmetli Barış Manço ve Kayahan’ı dinlerim.

Son Soru müzik ile alakalı.Aleyna Tilki ile ilgili bir açıklama yapmıştınız çalışma bakanlığı olarak.Orada da devreye girmiştiniz 16 yaşında alkollü yerlerde sahne almaması konusunda.Şuanda bildiğim kadarıyla Aleyna Tilki sahne almıyor.Yani sadece alkollü yerlerde mi sahne almamasını söylemiştiniz yoksa bu yaşta müzik yapmasın gibi mi bir şey söylemiştiniz?

-Hayır, hayır.Bir defa sanat yapabilir yani bunu illa sanat yapmak için 18’i dolduracak diye değil.Neticede çocukların resim kabiliyeti var, müzik kabiliyeti var, spor kabiliyeti var, var oğlu var.Ama bir ticari meta gibi onun o kabiliyetini farklı alanlara kaydıracak ve onun kişiliğini erken yaşta dejenere edecek durumlarda bir bizim yasal düzenlememiz, iki toplum duyarlılığımız ve vicdanımız yani orada Aleyna gibi kızımızın benim eğlencemin ürünü olmaması gerekiyor benim vicdanımın bunu kabul etmemesi gerekiyor.Yani bir abi bir baba aa ne güzel bizi eğlendiriyor, oda aa ne güzel iyi para kazanıyor.

-Anne ve babasına bir sözünüz var mı?

-Herkes evladının kısa vadeli başarılar, kısa vadeli kazanımlar ve dejenerasyonuna vesile olmamalı.Çünkü o daha 16-17 yaşında hayatında çok daha saygın çok daha güzel yerlere ve sanatında daha iyi noktalara gidecek ve bunu çok ucuz dejenere etmemeli.Yani onun şahsına karşı değil ama o örnekleri daha saygın kendini koruyan, çocuk yaştaki genç yaştaki kişiliği koruyan duyarlılığı toplum vicdanı başarabilmeli, yasalarda onu suçlu hale getirmeden o zeminde koruyabilmeli.