ALEYNA TİLKİ:” BEN GELDİ,KTEN SONRA POP MÜZİK DÜŞÜŞE GEÇTİ!”


ALEYNA TİLKİ:” BEN GELDİ,KTEN SONRA POP MÜZİK DÜŞÜŞE GEÇTİ!”


Number1 Türk Fm’de yayınlanan Kadir Çetin ile Günaydın Türkiye programının konuğu Aleyna Tilki oldu. 

Yeni şarkısı “Retrograde” ile dünyaya açılan Aleyna Tilki, 2 Mart Salı günü Kadir Çetin’in sabah programına katılarak samimi açıklamalar yaptı.

Aleyna Tilki’nin kariyer basamaklarını daha yeni tırmanmaya başladığı yıllarda yine Kadir Çetin’in konuğu olduğu sırada “5 yıl sonra dünya starı olmazsam, dünyaya açılmazsam müzik işini bırakıp çoluk çocuğa karışırım.” sözleri hatırlatıldı. Geç kalmadığını ve sözünü tuttuğunu söyleyen Tilki, evlenmesine daha çok zaman olduğunu belirtti. 

Yabancı şarkı için doğum sancısı çektim!

2020 yılının aralık ayından beri yani yaklaşık 1 yıldır şarkı çıkartmadığını belirten Tilki, “Şarkı çıkartmadığım bu 1 yıl benim için çok zordu. Sanki karnımda bir bebek var ve onu doğuramamışım gibi hissettim. Siz olsanız karnınızda bir bebeği yıllarca taşısanız ama doğuramasanız nasıl hissederdiniz? O doğurma isteği bende çok uzun sürdü. Sonunda doğru zamanı ve doğru ekibi buldum ve şarkım ortaya çıktı.” dedi. 

Tepkiler süper!

Kadir Çetin, Aleyna Tilki’ye yeni şarkısına nasıl geri dönüşler aldığını sorduğunda “Harika tepkiler alıyorum. Özellikle Latin Amerika, Hindistan ve Kuzey Avrupa’dan çok güzel tepkiler alıyorum. Bunların dışında Türkler zaten beni çok güzel destekliyor. Bu desteğe ihtiyacım vardı ve sağ olsunlar bana bu desteği verdiler.” dedi. 

Amerikada doğmuş olsaydın her şey daha farklı olur muydu?

Amerika’da doğmuş ve yaşamış olsaydım evet daha farklı olurdu daha kötü olurdu dedi ve devam etti  “Amerika’da doğup büyüseydim oradaki starlardan bir farkım kalmazdı. Konya’da doğmak, Anadolu’nun enerjisini taşımak bana çok şey kattı. Benim dünya starı olabilecek olmamın başlıca nedeni unique yani kendine has bir tip olmam. Yurt dışındaki insanlar da bu konuya çok ilgi gösteriyor. Beni dünya starlarından ayıran şey bence Konyada doğmuş olmamdır.Başlangıcım yurt dışında olsaydı bu kadar özel bir sanatçı olamazdım.” dedi. 

Risk alarak yeni YouTube kanalı açtım!

Şarkısının 3 günde 5 milyon izlendiğini söyleyen Tilki; “Ben yurt dışında yeni bir sektöre açıldığım için temellerimin sağlam olmasını istiyorum. Şarkım da cool bir şarkı oldu. Kendi içinde iddiası çok fazla. Kendimden çok eminim, bir gün nerede olacağımı çok iyi biliyorum. Bu yüzden başlangıcımın da sağlam olmasını istedim.” Dedi.

Şarkının eleştirilmesi hakkında:

Siz Aleynanın iddialı kesinlikle yaptım halini tanıdığınız için bu şarkıya bazı eleştirler geldiğini gördüm.Aslında şuanda başka bir kafadayım.Başka bir sektöre açıldığım için, ben işimin temellerinin sağlam olmasını istiyorum  yani şarkının iddiasından daha çok temelinin çok sağlam ve güçlü olmasını istedim.Şarkı cool bi şarkı,bir anda öyle eller havaya ooh hep beraber dedirten beraber dans ettiren bir şarkı değil, cool bi şarkı,. Ben burdayım işte bu da benim sesim ben Aleynayım diyen bir şarkı değil, bunu bilerek yaptım, benim alt yapımı yurtdışında oluşturacak en doğru şarkı.

Pandemi sürecinin Aleyna Tilki’nin işlerini ve yaşantısını nasıl etkilediği soruldu. “Bu süreçte kendim için bir endişeye kapılmadım çünkü benim her zaman reklam ve dizi işlerinden güzel gelirim oluyor. Fakat müzisyen insanlar iş yapamadığı için çok kaygılandım. Ben müzik yapmayı çok seviyorum ama sahneye çıkmaya aşığım.” şeklinde cevapladı. 

Ben geldikten sonra pop müzik düşüşe geçti!

Aleyna Tilki’nin ardından birçok gencin Türkçe pop müzikten faklı olarak yeni türlerde şarkı çıkarttığı konusundan bahsedildi. Tilki bu konuda “Ben geldikten sonra pop müziği düşüşe geçti. Dönemsel olarak bir azalma oldu.Özellikle “Sen Olsan Bari” çıktıktan sonra çok az hit çıktı. O güne kadar tüm popçuların dönemiydi. Bazı sanatçılar ve müzisyenlerin kafasında: Türkiyedeki  ki insanlara “ne versem yer” düşüncesi vardı. Aranjeleri cıstak cıstak yapıyorlardı, hep birbirine benzeyen soundlar ve sözler vardı, insanlar bu tekrardan sıkılmıştı.Fakat Türkiye’de çıkan yeni ve yenilikçi projelerden sonra anladılar ki; ne versek yemezler. Yenilikçi ve üretken işlerin sevildiği anlaşıldı. Türk insanının ne istediğini görmek için geçmiş yıllara bakmak yeterli.” dedi. Aynı 90’lar  devrine geri döndük, o dönemde en büyük starlar birbirine vokal yaparlardı birlik beraberlik vardı.

Bazı isimler o kadar kaygılı ki üretmekten korkuyorlar, karnını açamıyor kimse al bak buda benim içim diyemiyor kimse.

Çıkış tarihimi astroloğum 25 Şubat demişti ama yapım firması 26’sı yaptı.

Yeni parçasının çıkış tarihinin neden değiştirildiği sorulduğunda; “Astroloğum 25 Şubat olsun dedi, ama müzik listelerine girmesi için Cuma günü çıkması gerektiği söylendi, çok üzülerek Cuma günü yayınlamaya karar verdik.” dedi. 

Annem olmasaydı ben bu hayale inanamazdım!

Aleyna Tilki, müzik yeteneğini annesinden aldığını söyledi. Kendisinin dünya starı olmasının nedeninin annesi olduğunu belirtti. “Çünkü annem olmasaydı ben bu hayale inanmazdım, o çok inanıyordu. Babamın gölgesi yeter. Ailemi çok seviyorum.” diye ekledi. 

Seni sert eleştirenlerin nedeni ne?

Kıskanıldığı için eleştirildiğini söyleyen Tilki, “Ben dünyayı gezerken insanlar evinde oturuyor, bilmiyorum belki canları sıkılıyordur.  Yaptığım her işi, söylediğim her işi kalbimden geldiği için yapıyorum. Samimiyetime güvendiğim için eleştirilerin kıskançlıktan başka bir şey olamadığını düşünüyorum.” dedi.

Kore Popu gibi Türkçe Popu dünyaya tanıtacağım!

Türkçe şarkı yapmaya devam edeceğini söyleyen Tilki, Kore pop müziği gibi tüm dünyada dinlenen Türkçe pop müziği yapmayı hedeflediğini belirtti. 

Kızıl saça bayılıyorum, saçlarımı kısacık kestirmek istiyorum!

Aleyna Tilki’yi alıştığımız uzun sarı saçları dışında bir saç modeli ile görür müyüz sorusuna ise; “Kızıl saça bayılıyorum. Ama kızıl saçtan sonra eski sarı rengime dönmek çok zor olacağını bildiğim için erteliyorum. Bir de saçlarımı çok kısa kestirmek istiyorum.” dedi.

Eski Aleyna ile şimdiki Aleyna!

Yıllar önce Cevapsız Çınlama şarkısı çıktığında yine Kadir Çetin’in programına konuk olan Aleyna ile şimdi ki Aleyna arasında ne fark var diye sorulduğunda; “Küçüklüğüm ile ilgili soru sorulduğunda çok duygulanıyorum. O zamanlar çok küçüktüm ve çok yorulmuştum. Her şey çok daha zordu şimdi ise daha tecrübeliyim. Aradan geçen 5 yılda çok şey gördüm geçirdim. O halime baktıkça içim burkuluyor. Orta Doğu’da halk tarafından kabul edilmek, Avrupa ve Amerika’da kabul edilmekten çok daha zor. Türkiye’de buna dâhil. Amerika’da çok zorlanmıyorum çünkü ülkemde ben en zor kısmı zaten atlattım. İnsanların senden nefret ettikten sonra verdiği sevgi hiçbir sevgiye benzemiyor. En büyük aşklar nefretle başlar gibi…” dedi.